Hani İbrahim - Kitap Tavsiyesi

İbrahim tek tanrı inancına sahip topluluklar için ortak bir nokta mı?

 

Konu İbrahim ile ilgili ise, hele ilahiyat açısından bir araştırma yapılıyorsa bu kitap mutlaka okunması gereken çok değerli bir kaynak. 

Kitap ile ilgili bir tanıtım yazmak gerekirse:

İbrahim tek tanrı inancına sahip topluluklar için ortak bir nokta mı? Bu soru, nadiren burada olduğu kadar kapsamlı ve hassas bir şekilde ele alındı.

Dr. Bristow, Kutsal Kitap’taki ve Kur’an’daki İbrahim anlatılarını derinlemesine analiz ediyor ve anlatıyla dünya görüşü arasındaki sıkı bağlantıdan yola çıkarak, İbrahim’in iki portresi ve bu portreleri sunan iki inanç geleneği arasında titiz ve aydınlatıcı bir teolojik karşılaştırmanın temelini atıyor. Bristow, savını geliştirirken anlatıdan dünya görüşüne uzanan ilişkiyi analiz etmenin özgün bir modelini tanıtıyor ve çağdaş Türk Müslümanlar için İbrahim’in rolü üzerine önemli bir ışık tutuyor. Hani İbrahim (Sharing Abraham?), anlatılar ve dünya görüşleriyle ilgili çalışmalar, karşılaştırmalı teoloji, Kutsal Kitap ve Kur’an yorumbilimi, İbrahim ile ilgili çalışmalar ya da Türkiye’deki İslam ile ilgilenen herkes için temel bir kaynak.

Kısacası, kesinlikle tavsiye ediyoruz.

 

Kitabı satın almak için buraya tıklayarak yayınevi linkine ulaşabilirsiniz.

 


İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.