Dünyaya Kurtarıcı Geldi: Mesih'in EşsizliğiBayram günleri bizim için çok özel günler oluyor. Birkaç hafta sonra Noel’i yani Doğuş Bayramı’nı kutlayacağız. Şu anda beklenti anlamına gelen Advent dönemindeyiz. Genelde bu Advent döneminde hep Noel’le ilgili şeyler düşünerek geçiriyorum. Bu bekleyiş zamanı içinde Kutsal Kitap'tan Mesih'in doğumu ile ilgili ayetler ve kitapları okuyorum.

Yeni Antlaşma döneminde yaşayan bizler için kutladığımız Noel, Paskalya, ve Pentikost gibi özel günler bir buyruk değildir. Bunları kutlamak gibi bir buyruk altında değiliz. Ama kiliseler olarak bu günleri özel bir şekilde anımsamak için kutlama yapıyoruz.

Bu Noel döneminde Mesih’in Doğuşunu kutluyoruz. Bu yıl Eski Antlaşma'da Mesih’le ilgili peygamberliklerin birçoğu üzerinde derin derin düşünmeye başladım. Eski Antlaşma’da 300’den fazla peygamberlik Mesih’i işaret eder. Mesih’in Fısıh Kurbanı olduğunu, Yahudi olmayanlarada ışık getireceğini, bir bakireden, Beytlehem’de doğacağını, ihanete uğrayacağını, ağır acılar çekeceğini, çarmıhta öleceğini ve sonunda dirileceğini açıklar.

Bu Noel sezonunda İsa'nın Mesih’in doğumuyla ilgili bazı kehanetleri/peygamberlikleri inceliyorum. Mesela, ‘Yeşaya 9:1-7’ hakkında düşünüyordum.

Bununla birlikte sıkıntı çekmiş olan ülke karanlıkta kalmayacak. Geçmişte Zevulun ve Naftali bölgelerini alçaltan Tanrı, gelecekte Şeria Irmağı’nın ötesinde, Deniz Yolu’nda, ulusların yaşadığı Celile’yi onurlandıracak. 
Karanlıkta yürüyen halk  
Büyük bir ışık görecek;  
Ölümün gölgelediği diyarda  
Yaşayanların üzerine ışık parlayacak.  
Ya RAB, ulusu çoğaltacak, sevincini artıracaksın.  
Ekin biçenlerin neşelendiği,  
Ganimet paylaşanların coştuğu gibi,  
Onlar da sevinecek senin önünde.  
Çünkü onlara yük olan boyunduruğu,  
Omuzlarını döven değneği,  
Onlara eziyet edenlerin sopasını paramparça edeceksin;  
Tıpkı Midyanlılar’ı yenilgiye uğrattığın günkü gibi.  
Savaşta giyilen çizmeleri  
Ve kana bulanmış giysileri  
Yakılacak, ateşe yem olacak.  
Çünkü bize bir çocuk doğacak,  
Bize bir oğul verilecek.  
Yönetim onun omuzlarında olacak.  
Onun adı Harika Öğütçü, Güçlü Tanrı,  
Ebedi Baba, Esenlik Önderi olacak.  
Davut’un tahtı ve ülkesi üzerinde egemenlik sürecek.  
Egemenliğinin ve esenliğinin büyümesi son bulmayacak.  
Egemenliğini adaletle, doğrulukla kuracak
.  
Ve sonsuza dek sürdürecek.  
Her Şeye Egemen RAB’bin gayreti bunu sağlayacak.

Biliyoruz ki sıkıntı ve baskılar altında olan İsrail halkına Yeşaya adında peygamber özel bir mesajla geldi. Halka vaat edilen kurtarıcı, gelecek olan Mesih’e dair bir sürü gerçeği bildiriyordu. Yeşaya Kitabı, Tanrı tarafından gönderilen harika bir Kurtarıcı’dan söz eder. Yeşaya Kitabı'nın bütününün işaret ettiği hedef Mesih'in yeryüzündeki egemenliğidir. Bir şey bilmenizi istiyorum. Bu kitap, Mesih’ten 700 yüz yıl gibi önce yazıldı. Ayetlere göre

Mesih, karanlıkta ışık gibi parlayacaktı. Celile’ye ışık getirecekti. Uluslara sevinç getirecekti. İkinci ayet Mesih’i tekrar işaret eder. Yuhanna’nın İncil’de açıkladığı gibi ışık karanlıkta parlar. Karanlık onu alt edemedi.” (Yuhanna 1:5). Mesih, dünyanın ışığıydı.  

Altıncı ayette, ilk cümle O’nun insanlığından, ikincisi ise Tanrılığı’ndan söz eder. Ondan sonra görüyoruz ki doğacak olan çocuğun dört 5 özelliğine değiniliyor “Yönetim onun omuzlarında olacak. Onun adı Harika Öğütçü, Güçlü Tanrı, Ebedi Baba, Esenlik Önderi olacak.  Kralların Kral’ı olarak egemenlik sürecektir. Harikalar Yaratan O’dur. Her Şeye Gücü Yeten O’dur. Sonsuzluğun Babasıdır. Esenlik Getirecek Olandır.

Davut’un tahtında oturacak adalet ve doğrulukla egemenlik sürecektir. Tüm bunları Rab’bin gayreti gerçekleştirecektir.

İnanıyorum ki Noel’in anlamı budur; İsa Mesih’in bakire olan Meryem’in rahminde vücut alıp aramıza bir insan olarak gelmesidir. Bu gerçekten özel ve kutlanmaya değer bir gündür.

Ayrıca Pavlus, Galatyalılar 4:4-5’te, şöyle diyor. “Ama zaman dolunca Tanrı, Yasa altında olanları özgürlüğe kavuşturmak için kadından doğan, Yasa altında doğan öz oğlunu gönderdi. Öyle ki bizler oğulluk hakkını alalım.”  Mesih bu yüzden aramıza geldi. Mesih’in bir bebek olarak dünyaya gelişi de tam uygun bir zamanda oldu. Dünya İsa’nın gelişine her yönden hazırlanmıştı. Koloseliler 2:14’te de belirtildiği gibi “Kurallarıyla bize karşı ve aleyhimizde olan yasayı silerek, onu çarmıha çakarak ortadan kaldırdı.” Bunu yapmak için kendisi bizim yerimize Yasa’nın bütün buyruklarını yerine getirip bizi suçlayan Yasa’yı etkisiz kıldı.
Hristiyanlar olarak her Noel’de ilan ediyoruz ki Noel’in beyanı şudur…Dünyaya Kurtarıcı Geldi.

 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.