İsa Kimdir?İsa Kimdir ?

Biz Hristiyanlar her yıl İsa’nın Doğuşunu kutlarız. O’nun doğuşunun verdiği sevinci ailemiz, sevdiklerimiz ve yakın arkadaşlarımız ile paylaşırız. Doğuş bayramı biz İsa’ya inananlar için sevincin ve esenliğin paylaşıldığı harika bir bayramdır. Doğuş bayramı zamanlarını çok seviyorum. Ailemle beraber hazırlıklar yapıyor, küçük çam ağacımızı eşim ve 3 kızımla süslüyoruz. Hem bu sevinci hem de yüreğimizde İsa’ya duyduğumuz şükran ve minneti yaşıyoruz. İsa’nın bizim için yaptıklarını anımsıyoruz.

Şimdi İsa’nın doğuşu ve O’nun kim olduğu hakkında sizlerle biraz paylaşmak istiyorum.

Kutsal Kitap’ta İsa’nın doğuşu anlatılırken Annesi Meryem ve Babası Yusuf’un nasıl çaresizce sokakta kaldıklarını, Meryem’in ise doğumunun çok yaklaştığı anlatılır. Kalacak bir yer bulamamışlardı. Son çare olarak bir adam onlara yardım etti ve bir ahırda hayvanların içinde kalmışlardı. Bilirsiniz ki bebekler doğunca onları beşiğe ya da daha yumuşak ve güzel bir yatağa koyarlar. Oysa İsa doğunca orada bir hayvan yemliğine konuldu. 

 

İsa Mesih’in dünyaya basit bir yemlikte gelişi aslında Tanrı’nın bizlere harika bir mesajıydı. Tanrı yüceliğini bir kenara bıraktı ve günahkarlara hizmet etmek ve onları kurtarmak için dünyaya insan bedeni olarak geldi.  Onun doğumu daha doğmadan 700 yıl önce Peygamber Yeşaya aracılığıyla bildirildi. Onun doğuşu olağanüstü idi.

İsa dünyaya bir yemlikte değil de bir sarayda ya da en şaşalı bir mekanda gelseydi bile O yine bizler için kendini çarmıhta feda edecekti. Çünkü bütün kutsal kitap ve Tanrı’nın planı daha önceden açıklanmıştı. İsa’nın gelişi ile Tanrı’nın daha önce bizlere bildirdiği her şey yerine gelmiş oldu.

 

Peki , kimdir İsa ?

O, insanlara Tanrı’nın sözünü duyurdu, onları iyileştirdi çünkü O İsa Mesih’tir.Bunun için geldi. Yani insanlara hizmet etmek için geldi.

İsa Mesih yeryüzündeyken de bugün karşılaştığımız sorunlarla karşılaştı. İsa Mesih bir gezgin gibi her yeri dolaşıyor, vaaz ediyor , insanları iyileştiriyordu. Ama insanlar ona karşı çıkıyorlar ona kızıyorlardı. İnsanlar onun kim olduğunu bilmiyorlardı. Kimisi onun bir peygamber kimisi ise gezgin bir vaiz olduğunu düşünüyordu. Adı ve varlığı bazı insanların canını sıkıyordu. O günlerde neler olup bittiyse şimdi de aynısı oluyor. İnsanlar yine aynı şeyleri yapıyorlar. Hala insanlar İsa’ya iman etmiyorlar. Çünkü günah ve Şeytan onları bundan alıkoyuyor. Peki, İsa insanlara ne yaptı? Vaaz etti, sevdi , şifa verdi hizmet etti. O asla değişmez şimdi de aynı. 

İbraniler 13:8 İsa Mesih, dün bugün ve sonsuza dek aynıdır. der. Bugün de insanları kendisine çağırıyor yarın da çağıracak. Vahiy kitabında 3:20 ayetinde “İşte kapıda durmuş, kapıyı çalıyorum. Biri sesimi işitir ve kapıyı açarsa, onun yanına gireceğim; ben onunla, o da benimle, birlikte yemek yiyeceğiz. “der. İsa o kapıyı insanların hayatlarında her zaman çalıyor ama bazı insanlar kapıyı açıyor bazıları ise açmıyor.

Matta 16:13-16 okuyalım.  13 İsa, Filipus Sezariyesi bölgesine geldiğinde öğrencilerine şunu sordu: “Halk, İnsanoğlu'nun kim olduğunu söylüyor?”

14  Öğrencileri şu karşılığı verdiler: “Kimi Vaftizci Yahya, kimi İlyas, kimi de Yeremya ya da peygamberlerden biridir diyor.”

15 İsa onlara, “Siz ne dersiniz” dedi, “Sizce ben kimim?”

16  Simun Petrus, “Sen, yaşayan Tanrı'nın Oğlu Mesih'sin” yanıtını verdi.

 

Petrus İsa için “Yaşayan Tanrı’nın Oğlu” dedi . Evet İsa, Tanrı’nın Oğludur. Tıpkı Petrus gibi bizler de buna iman ediyoruz.

 

İnsan bedenine bürünmüş Tanrı, yani İsa, insanlar arasında dolaşan, küçük çocuklara şefkat gösteren, günahkâr denilenlerle hatta İsrail halkının nefretle baktığı vergi toplayıcıları gibi devlet görevlileri ile aynı sofraya oturan insan bedenindeki merhametli Tanrıdır.

İsa bizim gibi yaşadı, acıktı, ağladı ve güldü ama günah işlemedi. Çünkü O Tanrı’ydı.

Hiç kimse günahım yok diyemez sadece İsa bunu söyledi. Çünkü O Tanrı’ydı. Tanrı, dünyaya olan sevgisini ilan etmek için beden alıp aramıza geldi. Yuh 3:16 

O’nun Tanrı olduğuna iman ediyoruz çünkü O bunu defalarca üstüne basarak vurguladı. O’ndan başka kim körlerin gözlerini açabildi? Kim sağırları,dilsizleri ,sara hastalarını,kötürümleri, cinlileri iyileştirdi, ölüleri diriltti ve kendisi de dirildi. Tanrı’dan başka kim bunları yapabilir? Tabii ki hiç kimse yapamaz.

Matta 7:7-11 de Bize kendisine dua etmemizi , ondan dilememizi , 1. Yuh.1:9 da günahlarımızı itiraf etmemizi , Matta 11:28 de ağır yüklerimizi sıkıntılarımızı ona vermemizi , O’na güvenmemizi ,hayatımızı O’na teslim etmemizi ve O’nu takip etmemizi söyledi.

Yalnız Tanrı günahları bağışlayabilir İsa O’na gelen insanlara ‘’ Günahınız bağışlandı ‘’ dedi. Çünkü bağışlayan ve merhamet edendir.

Diğer taraftan diğer dinler yada inanışlar size kurtuluş için sorumluluklar ve görevler yükler . Oysa İsa ‘’ ben sizin yerinize hepsini yaptım , bağışlandınız , kurtuldunuz aklandınız ‘’ dedi. Yapmanız gereken tek şey ;Bana güvenmeniz ,bende kalmanız ve size buyurduğum gibi yaşamanızdır dedi.

Bugün bana biri İsa kimdir diye sorarsa ben ona “ İsa yeri göğü yaratan , Başlangıç ve Son, Tanrı’nın oğlu , merhametli , sevgi dolu Tanrı, alçakgönüllü hizmetkar, İyi Çoban, Günahsız kurtarıcı, tövbe edenlerin dostu, Diriliş ve Yaşam, Alfa ve Omega, Barış Prensi, Başkahinimiz, Kralların Kralı, Rablerin Rabbi,  YOL , GERÇEK VE YAŞAMDIR. derim.

Tanrı sizi korusun ve kutsasın. Esenlik sizinle olsun.

Pastör Ayhan Akgün

Tanrı'nın ve İsa Mesih'in kulu, elçisi ve hizmetkarı. 4 çocuk babasıyım. 2010 yılında İsa Mesih'e iman ettim. Tüm hayatımı İsa Mesih'e , O'nun kutsal öğretilerine ve Müjdesine adıyorum. Kilisemizin Web sayfası ve sosyal medya sayfalarım aşağıdadır. Bana İsa ve Hristiyanlık hakkında sorularınız için ulaşabilirsiniz. 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.