Karşılaştırma

Bazen bir karşılaştırma ustası olabiliyorum. Kadınlar olarak, güzellik ürünlerini ve kıyafetleri satan şey, karşılaştırmadır.  Erkekler içinse karşılaştırmanın güçlü, kaslı olmak ya da zengin olmak arzusuyla -ya da portföyünüzde her ne varsa - bağlantılı olduğunu düşünüyorum.  Hem erkeklerde hem de kadınlarda karşılaştırma ve bunun sonuçları ise, fark edilmek ve " tanınmak "tır.

Karşılaştırma ile nasıl başa çıktığımız günün atmosferini belirleyebilir.....

Yıllar önce Jim adında bir konuşmacı şu örneği vermişti:

Bir adam sabah kalkar, genellikle kısa bir süre için aynaya bakar, döner ve kendi kendine "İyi görünüyorsun" diyerek gülümser ve yoluna devam eder.

Bir kadın kalkar, genellikle uzun bir süre aynaya bakar ve "aman, bir kırışıklığım, lekem var, saçım berbat görünüyor, çok şişmanım" der... ve o günü nasıl geçireceğini merak ederek ayrılır...

Bu gerçeğe gülsem de, günde kaç kez kendimi bir başkasıyla karşılaştırdığımı merak ediyorum.  

Yeterince iş yapıyor muyum?  Çok mu fazla şey yapıyorum? Belki de __________ 'den daha iyisini yapıyorum.

Evim yeterince temiz mi? Falanca bugün beni yargılayacak mı?

Paltosunu beğendim, keşke benimki de onunki gibi olsaydı.

Saçlarını beğendim, benim saçlarım neden bu kadar düz?

Keşke ben de bu soruya ________ gibi cevap verseydim!

Orada ________ yaşamadığım için çok mutluyum. 

Sorun şu ki, kendimi başkalarıyla karşılaştırdığımda hem gurura hem de bencilliğe kapı açmış oluyorum.  Ya da tam tersi bir umutsuzluk kapısı açıyorum. Ben neden böyle yaratıldım?   Kendimi başkalarıyla karşılaştırmak, Tanrı'nın beni eşsiz yarattığını unutmak gibidir.  Yaşamama izin verdiği ve kim olduğumu şekillendiren deneyimler benim eşsiz öykümün bir parçasıdır.  Tanrı, O'na bağlı kaldığımız sürece kim olduğumuzdan hoşnut olmamızı ister.  O'nda kaldığımızda, O'na daha çok benzemek için gerekli değişiklikleri yapacaktır. O'na bağlı kaldığımızda, tıpkı yapmamız gerektiği gibi, Mesih'in bedeninin ihtiyaçlarını karşılamamız için gerekli değişiklikleri yapacaktır.

Mentorlara, kahramanlara sahip olmak ve saygı duyduğumuz insanlar gibi olmayı istemek harika bir şeydir. Tehlike, Mesih'te kim olduğumuzu unuttuğumuzda ortaya çıkar. Rahibe Theresa'nın yaşamına ve çağrısına saygı duyuyorum, ancak yaşamımı onunla karşılaştıramam, çünkü Tanrı beni o yaşam tarzına çağırmadı ya da bana onun sahip olduğu kapasiteyi bahşetmedi.  Onun yaşamı için sevinebilir ve Tanrı'ya şükredebilirim. Birçok insanın onun Mesih'in eylem halindeki sevgisini örnek almasını umabilir ve bunun için dua edebilirim. Ve Mesih'in bedeninin bir parçası olarak bana verdiği yer için Tanrı'ya şükredebilirim.

Kendi hayatınızı bir başkasıyla karşılaştırmayı düşünürken, ister başka biri gibi olmak için tanrısal bir güdünüz olsun, ister karşılaştırmanız sahte bir gurura dayansın, şu ayetlerin bana yardımcı olduğunu gördüm:

  1. İsa'nın Ferisi ve vergi görevlisi hakkında anlattığı hikâyeyi düşünün Luka 18:9-14 Bu karşılaştırmada insanın gururunu ve Tanrı'nın alçakgönüllü tövbeyi görmek için duyduğu arzuyu buluruz. Tanrım, bir başkasından çok daha iyi olduğumu mu düşünüyorum? Lütfen beni bağışla ve kendi günahımı görmeme ve başkalarını da senin gibi görmeme yardım et.
  2. Pavlus'un İsa hakkındaki sözlerini ve başkalarına karşı düşüncelerimizde O'nu örnek almamızı istemesini düşünün.  Filipililer 2:1-11 Rab, sadece kendimi mi düşünüyorum?  Lütfen beni bağışla ve başkalarını onurlandırmama yardım et.
  3. Mezmur 139'un tamamını düşünün.  Vay canına, hayretler içindeyim. Tanrım, beni planladığın gibi yarattığını bana hatırlattığın için teşekkür ederim. " Ey Tanrı, yokla beni, tanı yüreğimi, Sına beni, öğren kaygılarımı. Bak, seni gücendiren bir yönüm var mı, Öncülük et bana sonsuz yaşam yolunda!"
  4. Bir hedef belirleyin.  Filipililer 3:12-14.  Mesih İsa'nın beni kazanmakla benim için öngördüğü ödülü kazanmak için koşuyorum..

Mesaj İncil'inden Efesliler 1:11-12 Kim olduğumuzu ve ne için yaşadığımızı Mesih'te öğreniriz. Biz Mesih'i ilk kez duyup umutlanmadan çok önce, O'nun gözü bizim üzerimizdeydi, her şeyde ve herkeste gerçekleştirdiği genel amacın bir parçası olan görkemli yaşam için bizim üzerimizde tasarımları vardı.

 Kayra Abla

İsa Mesih Öğrencisi, Anne, Anneanne, 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.