Üç Harfliler (Cinler) İyi Olabilir mi?

Cinler, melekler ve daha fazlasıCinler kimdir? Var mıdır yok mudur? İyi midir kötü müdür?

Maalesef bu konuda internette pek çok yanlış bilgi bulmak mümkün, yanlış derken en azından Tevrat ve Zebur ilahiyatına göre bu konuya yaklaşırsak demek istedim.

Burada bilimsel anlamda cin var mıdır yok mudur bunu konuşmayacağız aslında çünkü bunun sebebi bilimin zaten bu şekilde çalışmıyor oluşu. Bilim Tanrı’nın veya cinlerin varlığını kanıtlayamamıştır (henüz) bu yüzden bu gibi konular bilim için bilinmezdir ama şu da bilinir ki cinler konusu pek çok inancın önemli konularından ama asıl sorun bunların bir biri ile tam aynı olmaması. Bu durumda elbette biz de Kutsal Kitap (Tevrat, Zebur ve İncil)’e göre bu konuyu anlatalım.

Cin kelimesi arapça, karanlık, görünmez, gizlenmiş falan gibi bir anlamı var. 

İsmi aynı ama aslında kim bu cinler? İyi cin var mı? Kötü cin var mı?

Kutsal Kitap’ta "cin" kelimesi en çok hatta sadece İncil’de geçiyor. Ancak ne İncil ne de Tevrat’ta iyi bir cin göremiyoruz. Cinler, düşmüş melekler aslında, düşmüş derken vah zavallı anlamında acıyasınız diye değil… Karakterleri düşmüş, yozlaşmış melekler. Şeytan’ın Tanrı’ya baş kaldırması ile melekler ordusundan olup Şeytan'ın peşinden giderek Tanrı'dan ayrılan diğer meleklerdir. Yani hepsi şeytanidir, Şeytan’ın emrindedir. 

Bu arada bu yazıyı okuyan dostlarımızda bazıları, yahu bu devirde hala cinlere mi inanıyorsunuz diyebilir, açıkcası Tanrı var diyorsak, Tanrı’nın kendi sözünde söylediklerine de var dememiz gerekir. Tanrı varsa Şeytan da vardır cinler de vardır. Tanrı yoksa diğerleri de olmayabilir. Bu anlamda iki karşı kutup görüyoruz.

Tanrı - Şeytan (yanlış anlamayın ikisinin aynı güçte bilek güreşi yaptığını söylemiyorum.) melekler - cinler. Kısaca, İyi ve kötü, aydınlık ve karanlık. Yaşam veren Tanrı çalıp yok etmek isteyen Şeytan, Tanrı’nın melekleri ve şeytanın cinleri karşı karşıyadır. Haliyle iyi Şeytan olmadığı gibi iyi cin de olamıyor. Ancak şunu da bilmeliyiz ki, ruhsal dünyada kötüler her zaman kötüdür. Yani bir cinden iyi olan hiç bir şey gelmez.

"Hırsız ancak çalıp öldürmek ve yok etmek için gelir. Bense insanlar yaşama, bol yaşama sahip olsunlar diye geldim."  (Yuh. 10:10)

Haliyle bu yazı aracılığı ile iki şey söylemek istedim.

1. Cinler ve Şeytan kesinlikle sizi yok etmek ister, çünkü siz Tanrı’nın yarattığı ve sevdiklerisiniz. Sizden nefret eder.

2. Cinler İsa Mesih’ten korkar ve kaçar. İsa Mesih cinler üzerinde yetki sahibidir.

"İsa'ya, "Ey Tanrı'nın Oğlu, bizden ne istiyorsun?" diye bağırdılar. "Buraya, vaktinden önce bize işkence etmek için mi geldin?""  (Mat 8:29)

Cinler İsa Mesih’ten korkar ve O’na boyun eğmek zorundalardır.

İsa Mesih (iyi olan) ve cinler (kötü olan) hiç bir ortaklığı ve dostluğu olamaz. Haliyle bu konuda bir yanlış bilineni düzeltmek iyi olur…

 

Sevgiler.

Vahan İsaoğlu

Vahan İsaoğlu 1978 yılında İstanbul'da doğmuş ve Kadıköy Uluslararası Kilisesinde Pastör olarak gönüllü görevini sürdürmektedir.


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.