Yeni Başlangıçlar

Yeni başlangıçlar bize genellikle umut ve sevinç duygusu verir. Yeni evli çiftler düğün günlerinde mutluluk saçarlar. Yaşamak için yeni bir yer seçmek, genellikle heyecan verici bir maceradır. Yeni bir okul yılının başlamasına eşlik eden belirli bir enerji vardır. Birçok insan yeni yılı partiler, alkışlar ve hatta havai fişeklerle kutlar. Yeni başlangıçlar sadece yeni bir yılın başlangıcında gerçekleşmez. Yeni bir şehre taşınma, yeni bir iş, yeni bir çocuk veya başka bir olay ile de gerçekleşebilir.

2023'ün pek çok insan için son derece zor bir yıl olduğunun farkındayım. Kutsal Kitap'ı çok severim çünkü bu hayatta yaşadığımız zorlukları ya da mücadeleleri inkâr etmez. Onlara doğrudan hitap eder. Bunun ışığında, önümüzdeki yıla sadece Tanrı'da ve O’nun sözünde bulunabilecek yenilenmiş bir umutla bakmaya çalışalım.

Bu yeni yılda, umutlarınız ve hayallerinizden bazıları nelerdir? Daha fazla huzur, sevinç ya da mutluluk mu umuyorsunuz? Kutsal Kitap’ta yer alan hikayeler, Tanrı'nın insanlara yeni bir başlangıç, harika şeyler için yeni bir hayat sunduğunu tekrar tekrar göstermektedir. Tanrı ezilenleri özgür kılar, İsa Mesih şifa verir ve Kutsal Ruh yeni bir yaşam verir. Kutsal Kitap yeni başlangıçlar için öğütler ve teşvikler sunar.

Yeni Başlangıç: Elçi Pavlus 2. Korintliler 5:17'de şöyle der; “bir kimse Mesih’teyse, yeni yaratıktır; eski şeyler geçmiş, her şey yeni olmuştur.” Yeni bir ruhsal başlangıca mı ihtiyacınız var? Hepimizin yeni bir başlangıca ihtiyacı var. Müjdenin mesajı budur. Kurtuluşumuzu kazanamadığımız için hepimiz günah işledik ve Tanrı'nın yüceliğinden yoksun kaldık. Tanrı'nın sevgisini sadece iyi işlerimizle kazanamayacağımızı kabul edersek, Tanrı bize Mesih'te yeni bir başlangıç sunar. Pavlus'un dediği gibi, içimizdeki eski şeyler geçip gider ve bize Mesih'te yeni bir hayat verir. Bu, günahkâr olduğumuzu ve kurtuluşa ihtiyacımız olduğunu görmemizi ve anlamamızı gerektirir. Günahlarımızdan ve yollarımızdan tövbe etmeli ve yaptıklarına, söylediklerine inanarak, imanla Mesih'e dönmeliyiz. İsa günahlarımız için çarmıhta öldü ve üç gün sonra yeni bir hayatın ilk örneği olarak mezardan dirildi. Bu gerçeği yüreklerimizde imanla kabul ettiğimizde, Tanrı bize yeni bir ruh verir ve 'yeni' antlaşma aracılığıyla O'nun ailesinin yeni bir parçası oluruz. (Hezekiel 11:19 ve 36:26, Yeremya 31:33, ve İbraniler 8:10).

Kutsal Kitap yeni olan birçok şeyden de söz eder.

Yeni Planlar: Her yıl yeni bir mevsimdir. Tanrı'nın sizin için ne planladığına dair dua edebilirsiniz. Size bir gelecek ve umut vermek için O'nun planlarının her zaman iyilik için olduğunu ve kötülük için olmadığını unutmayın (Yeremya 29:11-13).

 Yeni Olasılıklar: Tanrı'nın yaşamınızda yapabileceklerinin bir sınırı yoktur ve Kutsal Kitap Tanrı için imkânsız hiçbir şeyin olmadığını söyler. Tanrı hiçbir insanın kapatamayacağı kapıları açar ve hiçbir insanın açamayacağı kapıları da kapatır. Tanrı'nın isteğine göre olasılıklar sonsuzdur (Filipililer 4:13)

Yeni Amaç: Bu yeni yıla girerken, Tanrı'nın yaşayacaklarınız ve deneyimleyecekleriniz için bir planı ve amacı vardır. Tanrı'nın yaşamlarımızda izin verdiği şeyler için her zaman bir nedeni olduğunu ve bunlar aracılığıyla O'na tamamen güvenebileceğimizi unutmayın (Süleyman'ın Özdeyişleri 1:3-5).


Yeni Şeyler: Kutsal Kitap yarın için kaygılanmamamızı, çünkü yarının kendi kaygıları olduğunu söyler. İhtiyacımız olan her şeyi bilen Tanrı'ya güvenebiliriz. O bizim Tanrımız ve sağlayıcımızdır. O sadıktır ve bunu yapacaktır (Matta 6:1-33).


Yeni Bilgelik: Yeni deneyimler ve yeni derslerle birlikte yeni bilgelik ve içgörü gelir. Gizli bir hazine ya da iyi bir altın gibi bilgeliği aramaya her zaman öncelik verin. Süleyman’ın Özdeyişleri’nde bilgeliğin başınıza zarif bir çelenk gibi takılacağı, sizi onurlandıracağı ve görkemli bir taç sunacağı söylenir (Süleyman'ın Özdeyişleri 4:7-9).


Yenilenmiş Huzur: İyi ya da kötü yeni deneyimlerden ve yeni maceralardan geçerken, benim teşvikim gözlerinizi Mesih’e dikin. O size huzur ve esenlik verecektir, çünkü O bizim esenliğimizdir. Sizi sever ve sizinle derinden ilgilenir. (Yuhanna 16:33)

 

Bir yılı daha atlatmamızı sağladığı için Rab'be şükredelim ve O'nun bizim için ileride neler hazırladığına bakarak, sadık ve övülmeye layık olduğu için O'na hamd edelim!


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.