Acı Çeken Hizmetkar


Konu: Diriliş

Acı Çeken Hizmetkar – Yeşaya 53 Bölümü

Bugün dünyanın her yerindeki Hristiyanlar Mesih'in çarmıhta öldüğünü anımsarlar ve bugün 'İyi Cuma' veya 'Kutsal Cuma' olarak bilinir. Kutsal Cuma'nın ışığında, Eski Antlaşma’nda çok ünlü bir bölümü daha derinden incelemek isterim.

Eski Antlaşmanın asıl amaçlarından biri bizi kurtarabilecek kusursuz kurban kuzusunu aydınlatmaktadır. Eski Antlaşma’nda 300 tane fazla peygamberlik Mesih’i işaret eder. Buna Yeşaya’nın peygamberlik kitabı dahildir. Düşünceleri İsrail halkının acı dolu tarihiyle şekillenmişti. Fakat sözleri Tanrı’nın Mesih’ye yaptıklarına dair ön bildiriydi. 

Yeşaya 53 bölümü, ‘acı çeken hizmetkar bölümü’ olarak bilinir ve Mesih'in günahlar için acı çektiğini güçlü bir şekilde anlatır. Tarih boyunca bazı kişiler bu bölümün Yeşaya'nın kendisiyle ilgili olabileceğini veya kitabın yazıldığı sırada var olan gerçek bir kişiyle ilgili olabileceğini iddia etmişlerdir. Ancak bu, pek çok İncil ve Yeni Antlaşma yazarının, Mesih'in bu peygamberlikleri nasıl yerine getirdiğini gösteren bu pasajdan alıntı yaptığı için doğru değildir. Yeşaya 53 bölümü, Mesih‘in çarmıhtaki ölümünün bu peygamberliklerin çoğunu nasıl yerine getirdiğini gösterir. Bu bölüm, Mesih'in gelişinden sonra Hristiyanlar tarafından yazılmadığına dikkat etmek önemlidir fakat Mesih gelmeden 700 yıl önce bir yahudi peygamber tarafından yazılmıştır.

Öncelikle bölümü okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Hep birlikte yerine gelen bu peygamberliklerin bize neler öğretebileceğini keşfedelim.

Yeni Antlaşma'da Yeşaya 53'e Yapılan Atıflar

*Yuhanna 12. bölümde, Mesih birçok mucize gerçekleştirdikten sonra insanlar yine de O'na inanmayacaklardı. Yeşaya 53:1'e atıfta bulunarak Yuhanna söyledi ki: bütün bunlar Peygamber Yeşaya’nın söylediği şu söz yerine gelsin diye oldu: “Rab, verdiğimiz habere kim inandı? Rab’bin gücü kime açıklandı?” (Yuhanna 12:38). 

*Matta 8. bölümünde Mesih Petrus’un kayınvalidesini iyileştirdikten sonra kötü ruhları kovdu ve hastaların hepsini iyileştirdi. Yeşaya 53:4'e atıfta bulunarak Matta söyledi ki: bu, Peygamber Yeşaya aracılığıyla bildirilen şu söz yerine gelsin diye oldu: “Zayıflıklarımızı O kaldırdı, hastalıklarımızı O üstlendi.” (Matta 8:17) 

*Petrus aşağıdaki ayetlerde Yeşaya 53'e en az üç kez atıfta bulunur: 
Nitekim bunun için çağrıldınız. Mesih, izinden gidesiniz diye uğrunuza acı çekerek size örnek oldu. “O günah işlemedi, ağzından hileli söz çıkmadı.” Kendisine sövüldüğünde sövgüyle karşılık vermedi, acı çektiğinde kimseyi tehdit etmedi; davasını, adaletle yargılayan Tanrı’ya bıraktı. Bizler günah karşısında ölelim, doğruluk uğruna yaşayalım diye, günahlarımızı çarmıhta kendi bedeninde yüklendi. O’nun yaralarıyla şifa buldunuz. Çünkü yolunu şaşırmış koyunlar gibiydiniz, şimdiyse canlarınızın Çobanı’na ve Gözetmeni’ne döndünüz. (1 Petrus 2:21-25)

*Bir gün, Filipus Etiyopyalı bir hadım ile karşılaştı. Yeşaya 53'ü okuyordu ve Filipus'a bunu ona açıklayıp açıklayamayacağını sordu. Bunun üzerine Filipus anlatmaya koyuldu. Kutsal Yazılar’ın bu bölümünden başlayarak ona İsa’yla ilgili Müjde’yi bildirdi (Elçilerin İşleri 8:35). 

*Romalılar 10. bölümünde Pavlus, imanın nasıl Mesih'in sözünü duyarak geldiğini öğretir. Yeşaya 53:1'den alıntıladığı gibi, bu örnek aracılığıyla tüm insanların inanmadığını açıklar; ne var ki, herkes Müjde’ye uymadı. Yeşaya’nın dediği gibi: “Ya Rab, verdiğimiz habere kim inandı?” (Romalılar 10:18). 

Yeşaya 53’te Bulunan ve Mesih Tarafından Gerçekleştirilen Peygamberlikler

*Mesih kırbaçlandı. İyileşmeye, O'nun yaraları sayesinde kavuşulur. O'nun çektiği acılar sayesinde suçlarımız bağışlanmıştır. 
Peygamberlik: Oysa, bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi. Bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza ona verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk (Yeşaya 53:5).
Gerçeklemesi: …günahlarımızı çarmıhta kendi bedeninde yüklendi. O'nun yaralarıyla şifa buldunuz (1 Petrus 2:24).

*Mesih esenliğimiz için bir kurban oldu.

Peygamberlik: ...Esenliğimiz için gerekli olan ceza Ona verildi…(Yeşaya 53:5) 

Gerçeklemesi: İbrahim’e sağlanan kutsama Mesih İsa aracılığıyla uluslara sağlansın ve bizler vaat edilen Ruh’u imanla alalım diye, Mesih bizim için lanetlenerek bizi Yasa’nın lanetinden kurtardı...(Galatyalılar 3:13-14). 

*Mesih, kendisini suçlayanların önünde sustu.

Peygamberlik: O baskı görüp eziyet çektiyse de ağzını açmadı. Kesime götürülen kuzu gibi, kırkıcıların önünde sessizce duran koyun gibi açmadı ağzını. (Yeşaya 53:7)

Gerçeklemesi: Başkâhinler O’na karşı birçok suçlamada bulundular. Pilatus O’na yeniden, “Hiç yanıt vermeyecek misin?” diye sordu. “Bak, seni ne çok şeyle suçluyorlar!” Ama İsa artık yanıt vermiyordu. Pilatus buna şaştı (Markos 15:3-5)

*Hepimiz kendi yolumuzu takip ederken Mesih yine de bizim yerimizde öldü.

Peygamberlik: Hepimiz koyun gibi yoldan sapmıştık. Her birimiz kendi yoluna döndü. Yine de RAB hepimizin cezasını ona yükledi. (Yeşaya 53:9) 
Gerçeklemesi: Çünkü yolunu şaşırmış koyunlar gibiydiniz, şimdiyse canlarınızın Çobanı’na ve Gözetmeni’ne döndünüz (1 Petrus 2:25). 
*Mesih suçlularla birlikte çarmıha gerildi. 

Peygamberlik: …Çünkü canını feda etti, başkaldıranlarla bir sayıldı. Pek çoklarının günahını o üzerine aldı, başkaldıranlar için de yalvardı (Yeşaya 53:12). 

Gerçeklemesi: İsa’yla birlikte, biri sağında öbürü solunda olmak üzere iki haydut da çarmıha gerildi (Matta 27:38).

Mesih'in çarmıha gerilmesi ve ölümü tarihsel gerçeklerdir. Tanrı'ya şükürler olsun ki Mesih hastalarımızı O üstlendi. Acılarımız O yüklendi. İsyanlarımız yüzünden Onun bedeni deşildi. Suçlarımız yüzünden O eziyet çekti. Onun yaralarıyla şifa bulduk. Canını feda etti ve pek çoklarının günahını O üzerine aldı.

Hiç kimsede, insanın, dostları uğruna canını vermesinden daha büyük bir sevgi yoktur 
(Yuhanna 15:13). 

Tanrı ise bizi sevdiğini şununla kanıtlıyor: Biz daha günahkârken, Mesih bizim için öldü (Romalılar 5:8). 

Sevgi budur…

 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.