DİRİLİŞİN ASIL MESAJI NEDİR?


Ayet: Luka 24:1-12

Bugün sizlerle İsa Mesih’in dirilişi hakkında paylaşacağım. Sizlere dirilişin bize vermek istediği mesaj ve neden bu kadar önemli olduğu konusunda bilgi ve daha çok da teşvik vermeye çalışacağım.

İsa’nın dirilişi neden bu kadar önemli?

Düşünün üç yıldır birlikte gezdiğiniz kişi(İsa) size “Ben dünyanın ışığıyım,Ben Babayla birlikteyim beni gören Baba’yı görmüştür,Yol gerçek ve yaşam Ben’im. Benim aracılığım olmadan kimse Baba’ya ulaşamaz. Ben Yaşam Ekmeğiyim İbrahimden önce de Ben vardım, Ben İyi Çobanım diyor. Ve aniden bir şey oluyor ve 2 hırsızın ortasında can veriyor. Bir dakika bu aynı adam değil miydi? Öğrencileri şaşkına döndüler liderleri iki hırsızın ortasında can veriyordu. Umutsuzlukları öyle ki tıpkı gecenin zifiri karanlığı gibiydi. Her yeri sarmıştı.

Aniden yine birşey oldu ve İsa dirildi. Luka 24:1-12 okuyalım.

1 Kadınlar haftanın ilk günü, sabah çok erkenden, hazırlamış oldukları baharatı alıp mezara gittiler. 2 Taşı mezarın girişinden yuvarlanmış buldular. 3 Ama içeri girince Rab İsa'nın cesedini bulamadılar. 4 Onlar bu durum karşısında şaşırıp kalmışken, şimşek gibi parıldayan giysilere bürünmüş iki kişi yanlarında belirdi. 5 Korkuya kapılan kadınlar başlarını yere eğdiler. Adamlar ise onlara, “Diri olanı neden ölüler arasında arıyorsunuz?” dediler. 6 “O burada yok, dirildi. Daha Celile'deyken size söylediğini anımsayın. 7 İnsanoğlu'nun günahlı insanların eline verilmesi, çarmıha gerilmesi ve üçüncü gün dirilmesi gerektiğini bildirmişti.”

8 O zaman kadınlar İsa'nın sözlerini anımsadılar. 9 Mezardan dönüp bütün bunları Onbirler'e ve ötekilerin hepsine bildirdiler. 10 Bunları elçilere anlatanlar, Mecdelli Meryem, Yohanna, Yakup'un annesi Meryem ve bunlarla birlikte bulunan öbür kadınlardı. 11 Ne var ki, bu sözler elçilere saçma geldi ve kadınlara inanmadılar. 12 Yine de, Petrus kalkıp mezara koştu. Eğilip içeri baktığında keten bezlerden başka bir şey görmedi. Olay karşısında şaşkına dönmüş bir halde oradan uzaklaştı.

Birden bire bütün önderler , romalılar şaşkına döndüler Yahudi yetkililer şaşkına döndüler. Tabi bir çok insan da. Ama herkes dirilişe inandı mı? Hayır. Elçiler bile ilk anda kadınlara inanmadılar. 11.ayet Ne var ki, bu sözler elçilere saçma geldi ve kadınlara inanmadılar ama sonra Yuh 20:8 O zaman mezara ilk varan öteki öğrenci de içeri girdi. Olanları gördü ve iman etti.  iman ettiler peki neye? İsa’nın dirilişine.

Yeniden dirilişin ilk mesajı İsa sizin günahlarınız için öldü ve kurtuluşunuz için dirildi. O’nun dirilişine ve sözüne güvenip inananların yaşamlarında her şey değişmeye bağladı. İsa’nın dirilişi çok önemli ve ilham verici umut verici bir olaydır.

Belki bir süredir Hristiyansınız . Size şunu sormama lütfen izin verin . İsa’nın dirilişinin sizlere yada sizin hayatlarınıza tam olarak etkisi ne oldu ? Mezardan kalktığına ve kişisel kurtarıcınız olduğuna inanıyorsunuz . Peki sizin gündelik hayatınıza dirilişin etkisi nedir?

Bunun hakkında diğer insanlarla konuşur musunuz? Hayatınızı ölümden dirilen Mesih İsa için mi yaşıyorsunuz?

Gerçekten ve samimi bir şekilde O’nun içinizde yaşadığına inanıyor musunuz? Tanrı’nın evrenin tek hakimi ve hükümdarı olduğuna, İsa’nın Baba’nın sağ yanında oturup sizin için aracılık ettiğine inanıyor musunuz? Yoksa diriliş sizin için sadece tarihte olmuş bitmiş bir olay mı ? Motivasyonunuz nedir ? İsa’nın dirilişi sizin hayatınızda ne anlam ifade ediyor? Umudunuz neye bağlı?

Bakın bugün dünyada birçok farklı fikir, felsefe ve düşünce var.Herkes birçok bilgi paylaşıyor sosyal medyada bu konularda o kadar çok fikir,düşünce ve paylaşımlar var ki bazen bilgi deryasında kayboluyor gibi hissedebilirsiniz ama bunların hiçbiri kalıcı değil. Diğer taraftan İsa’nın öğretisi 2000 yıldan beri kalıcıdır ve O tekrar gelene dek kalacak. İbraniler 13:8 İsa Mesih dün bugün ve sonsuza dek aynıdır der. O’nun sevgisi , merhameti ve lütfu asla değişmez ve bitmez.Sizi her zaman çağırır. Birçok insan inançsızca ve umutsuzca yaşar. Ama iman edenlerin umudu Mesih İsa’dadır. 1.Sel 4:13-14 okuyalım. 13 Kardeşler, umudu olmayan öbür insanlar gibi kederlenmemeniz için, gözlerini yaşama kapamış olanlar konusunda bilgisiz kalmanızı istemiyoruz. 14 İsa'nın ölüp dirildiğine inanıyoruz. Aynı şekilde Tanrı, İsa'ya bağlı olarak gözlerini yaşama kapamış olanları da O'nunla birlikte geri getirecektir.

Evet. İsa tekrar gelecek. Biz iman edenlerin umudu buna bağlı.

Mesih İsa bu dünyaya belirli bir amaç için geldi. Mezardan kalktı bütün dünyanın duyması gereken mesajı verdi. Peki İsa’nın ölümü ve dirilişi sizin hayatınıza ne kattı? Hayatınızın merkezinde ne var? Yaşamınız İsa’nın etrafında mı dönüyor yoksa sizin etrafınızda mı? İsa Mesih’in dirilişine iman edip O’nu daha iyi anlarsanız hayata daha doğru bakmanıza yardımcı olur. İsa Mesih’e sizin hayatınızda çalışması ve değiştirmesi için izin verin. İsa Mesih dirilmiş olan efendimizdir. Hayatınızın efendisine hayatınızda çalışması için izin verin. Bazı insanlar inanırlar vaftiz olurlar ama hayatlarına baktığımızda büyük bir değişim görmezsiniz. O eski hayatından hala kalan şeyler vardır.

İşte bu noktada İsa’ya yani efendinize, kurtarıcınıza sizin için ölen ve dirilen Yüce Kral ve Rab İsa’ya izin vermelisiniz. İsa kendisini kişisel kurtarıcısı olarak kabul eden her insanın kalbinde yaşar.İsa Mesih yaşayandır, benim içimdedir yol gösterir, yardımcı olur beni korur O benim rehberim sığınağım kalem korunağımdır.Beni iyileştirir beni doyurur dualarıma cevap verir . İşte O buradadır, yaşayandır hayattadır.

Yeniden dirilişin diğer mesajı ise sonsuza kadar affedildik ve ebediyen güvendeyiz. Rom 10:9 okuyalım.  İsa'nın Rab olduğunu ağzınla açıkça söyler ve Tanrı'nın O'nu ölümden dirilttiğine yürekten iman edersen, kurtulacaksın.

Affedildiniz temizlenip aklandınız. Artık sizin iyi işlere yada başka bir şey şeye ihtiyacınız yok.

Hayatınızı efendiniz İsa’ya teslim edip sizi değiştirmesine ve kutsallık yolunda yürümenize yardım etmesine izin verin.

Her Pazar yada Müjdeyi her paylaştığımda Mesih’in ölümünün ve dirilişinin senin için olduğunu yani senin günahların için öldüğünü söylerim bunu her zaman söylemeye devam edeceğim çünkü bütün insanların iman etmesini istiyorum.

Dirilişin diğer mesajı ise bizler O’nun affedilmiş Çocuklarıyız. 1.Yuh 3:1  Bakın, Baba bizi o kadar çok seviyor ki, bize “Tanrı'nın çocukları” deniyor! Gerçekten de öyleyiz. Evet O’nun affedilmiş çocuklarıyız. Var olan tüm inançlar, felsefeler sizden bir şey ister. Kimisi iyi olmanızı , iyilik yapmanızı , kimisi kendinizi tamamen onlara adamanızı, herşeyinizi vermenizi ister ama size asla kesin bir kurtuluş vaat etmezler. Oysa İsa size açıkça kurtuluşu verir. Sonsuz yaşamı alırsınız Tanrı’nın çocuğu , İsa’nın dostu olursunuz. Bunu bir düşünün ! Ne kadar harika bir armağan! Çalışmakla, uğraşmakla yada iyi işlerle değil tamamen Tanrı’nın bize olan lütfu ile O’nun affedilmiş Çocuklarısınız. Ve bu sonsuza dek sürecek bir kurtuluştur.

UMUDUMUZ DİRİLMİŞ VE YAŞAYAN MESİH İSA’DADIR.

 

Dua

Baba’mız sana minnetarız. Oğlunun ölümü ve dirilişi aracılığıyla bizleri kurtardın akladın Biz günahkar kullarını hiç yalnız bırakmıyorsun ve herşeye günahlarımıza rağmen bizi sevdiğin ve bize lütuf gösterdiğin için sana teşekkür ediyoruz. Baba bize yardım et senin sevgini ve merhametini diğer insanlarla paylaşalım kilise topluluğumuzu bereketli , yaşayan canlı bir toplululuk olarak senin sözünde yaşayıp Müjde’yi diğer insanlarla paylaşalım.Ayık ve uyanık olalım ılık olmayalım.Ya Rab İsa, sen yaşayan dirilmiş olan efendimizsin senin adınla dua ediyorum. Amin         

 

Pastör Ayhan Akgün

Tanrı'nın ve İsa Mesih'in kulu, elçisi ve hizmetkarı. 4 çocuk babasıyım. 2010 yılında İsa Mesih'e iman ettim. Tüm hayatımı İsa Mesih'e , O'nun kutsal öğretilerine ve Müjdesine adıyorum. Kilisemizin Web sayfası ve sosyal medya sayfalarım aşağıdadır. Bana İsa ve Hristiyanlık hakkında sorularınız için ulaşabilirsiniz. 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.