Hayat Değiştiren Bir Soru

Siz ne dersiniz” dedi, Sizce ben kimim?


Ayet: Luka 9:18-22

*Yazarın notu: Bu yazıyı okurken şu ilahiyi dinlemenizi öneririm: “In Quietness - Luke Parker”

Bugünün okuması Luka İncili'nden:

Luka 9:18-22

Bir gün İsa tek başına dua ediyordu, öğrencileri de yanındaydı. İsa onlara, “Halk benim kim olduğumu söylüyor?” diye sordu.

Şöyle yanıtladılar: “Vaftizci Yahya diyorlar. Ama kimi İlyas, kimi de eski peygamberlerden biri dirilmiş, diyor.”

İsa onlara, “Siz ne dersiniz” dedi, “Sizce ben kimim?”

Petrus, “Sen Tanrı'nın Mesihi'sin” yanıtını verdi.

İsa, onları uyararak bunu hiç kimseye söylememelerini buyurdu. İnsanoğlu'nun çok acı çekmesi, ileri gelenler, başkâhinler ve din bilginlerince reddedilmesi, öldürülmesi ve üçüncü gün dirilmesi gerektiğini söyledi.

Sizce İsa neden “yalnız dua ediyordu”? Bir dakikanızı ayırın ve İsa'nın dua sahnesini hayal edin… Yanındaki öğrencileri ne yapıyorlar.. Oradan geçen insanlar İsa’ya nasıl bakıyorlar? Çevre neye benziyor? Ne duyabiliyorsunuz? Kuşları mı? Rüzgârı mı? Oturdukları yerde çiçeklerin üzerine konan arıları mı? Yakınlarda dinlenen Romalı askerlerin şakalaşmalarını mı? Belki de öğrencilerin yüzlerindeki merakı.. İsa ne giyiyor? Ayakta mı duruyor yoksa oturuyor mu? Belki diz çökmüştür… Sahne önünüzde bir müsamere perdesi gibi açılsın…

Şimdi de Petrus’u hayal edin, hatta kendinizi onun yerine koyun. Eğer Tanrı’nın Mesihi, Dünyanın kurtarıcısı yanınızdaysa, o andan itibaren hayatınızın nasıl değişebileceğini, gerçekleşmesi olası olan tüm harikaları ve mucizeleri hayal edin. O günlerde İsa Mesih’in yaptığı mucizeler bugün de sizin hayatınızda gerçekleşebilir mi?

Bunun cevabını bırakayım da Tanrı’nın Sözü versin:

“İsa Mesih dün, bugün ve sonsuza dek aynıdır.” İbranilere Mektup 13:8 

Sizce İsa neden öğrencilerine kalabalığın kendisi hakkında ne düşündüğünü soruyor?

Şimdi pasajı tekrar okuyun ve kendinize şunu sorun: “Petrus, İsa'nın Tanrı'nın Mesih'i olduğunu söylediğinde haklı mı?” Eğer öyleyse, bu konuda biz ne yapmalıyız?

Son olarak, şu anda bu ayetleri okurken ve bu ilahiyi dinlerken kalbinizde oluşan duyguları yakalayın ve onları Tanrı'ya bir duaya dönüştürün.

 

Başlangıçta olduğu gibi, şimdi ve sonsuza dek Baba, Oğul ve Kutsal Ruh olan Tek Tanrı’ya yücelik olsun. Amin.

Sezar İnceoğlu

Hristiyan hizmetkar.
1979 doğumlu olan Sezar İnceoğlu, evli ve İstanbul’da yaşamaktadır. 2000 Yılından beri İsa Mesih'i izlemektedir.


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.