Benim Değerim Nedir?Bu, insanların ünlü ve zengin insanlar için sayısal bir değer elde etmek için sordukları bir sorudur. Örneğin Tarkan’ın net değeri 20 milyon ABD doları gibi bir şeydir. Bazen Mesih inanlıları da aynı soruyu sorarlar.  Yaşım ilerledikçe kendime, "Bu hayatta değerli olan ne yaptım?", "Mesih için hala bir fark yaratabilir miyim?", "Bu dünyada bir fark yaratıyor muyum?" gibi sorular sordum.

İster genç ister yaşlı olun, bugün bu soruları soruyor olabilirsiniz.  Bazen bir şeyde başarısız olduktan sonra, bozuk veya stresli bir ilişkimiz olduğunda veya sadece hayatımızda meyve görmediğimizde, siz de “hayatım bir fark yaratıyor mu”, "Hayatımdaki meyveyi gerçekten ben mi üretiyorum?" diye merak ediyor olabilirsiniz?

Bazen Tanrı'ya “Gerçekten buna değer miyim?”, “Beni gerçekten umursuyor musun?”, “Benim değerim ne?”, “Gerçekten Senin için önemli olan herhangi bir şey yapıyor muyum?” diye soracak kadar ileri gideriz.  Değerimizi yaptığımız şeyle, verdiğimiz meyve ya da yaptığımız işlerle ilişkilendirme eğilimindeyizdir.

Rabbimizle OLMANIN aksine, O’nun için bir şey YAPMAK hakkında bir başka vaaza daha ihtiyacımız olmayabilir. Belki de bunu zaten biliyorsundur. Eğer unuttuysanız, ki bunu sık sık ben de yapıyorum Rab Tanrı bizden Meryem'in yaptığını yapmamızı, yani önemli olanı seçmemizi ister -- İsa ile birlikte olmak, O'nu dinlemek, O'na yaklaşmak. Tek başına eylemsiz imanın da ölü olduğunu biliyorum.  Gerçekten kalıcı meyveleri bırakmayı arzuluyorum. Bu bir değere sahiptir. Bu dünyada ne kadar ömrümüz olursa olsun, O'nun her birimiz için arzusu kalıcı meyvelere sahip olmamızdır. Ne kadar yaşayacağım konusunda bir seçeneğim olmayabilir ama Tanrı bana yol boyunca seçenekler veriyor. Bu seçimler ömrü uzatabilir. Bu seçimler memnuniyet veya hayal kırıklığı getirebilir. Bu seçimler bereket (veya lanet) getirebilir. Bu seçimler sağlık veya hastalık getirebilir. Bu seçimler bizi inşa edebilir ya da yıkabilir. Seçimler değeri yansıtabilir. Seçenekler listesi uzayıp gidebilir.  İyi meyve ve kalıcı meyve verme seçimi, O'nda kalmaktan gelir. O, meyveyi, meyve vermeye istekli bir dalda üretir. İsa’da OLMAK O’nda kalmaktır, İsa için bir şey YAPMAK, O’nda OLMANIN bir sonucudur.

Ama hala nasıl bir fark yarattığım sorusu cevap bekliyor. İyi meyve verecek şekilde mi Mesih’te kalıyorum? Benim değerim nedir? Şöyle dua edelim: "Rab, Seni gerçekten memnun etmek istiyorum, Seni yüceltmek istiyorum, lütfen bende kalıcı, iyi meyveler üret."

Toplumumuz hemen sonuç beklemektedir.  "Anında" olan şeyleri seviyoruz.  İnternet yavaş olduğunda veya bir kırmızı ışıkta beklemek zorunda kaldığımızda keyfimiz kaçar.  ŞİMDİ meyve görmek isteriz.  Büyük resmi görebildiği için Tanrı’ya şükrediyorum. O "Her şeyi Kendi zamanında güzelleştirir." Eskiden bir şeftali bahçemiz vardı.  Bir tohumun meyve veren bir ağaca dönüşmesinin 5 yıl sürdüğünü öğrendim.  Bunun kestirme bir yolu yoktur, çiftçi beklemek zorundadır. Bu bekleyiş, ağacın ürünlerini değerli kılar.  Bu, bekleme süresi boyunca ağacın daha az değerli olduğu anlamına mı gelir? Hayır, ağaç sadece kesilirse değerini yitirir. Tanrı'nın zamanında, kalıcı olan meyveler üretiriz. Yaşamın Kaynağı’ na tutundukça, beslenir ve doyuruluruz. Bu büyüme zamanı, Tanrı'nın bizim için olan planının bir parçasıdır. Büyüme ile birlikte meyve de gelecektir.

O'nun için her bir yaşam, ana rahmine düşmesinden altın yıllarına ve ötesine kadar önemlidir. “Henüz döl yatağındayken gözlerin gördü beni; Bana ayrılan günlerin hiçbiri gelmeden, Hepsi senin kitabına yazılmıştı.” Mezmur 139:16

Bu yaşam armağanıyla O beni, bana verdiği yaşamın bir kâhyası yaptı.  Mezmur 90:12 bana, Tanrı'dan iyi bir kâhya ya da hizmetkâr olarak bilgelikle yaşamama yardım etmesini isteyebileceğimi hatırlatır.   Burada dünyada sınırlı bir zamanım olduğunu anlıyorum ama benim değerim bana, ne yapabileceğime veya ne yapacağıma bağlı değildir. Benim değerim beni yaratan Kişi' den gelir.

Başarısız olduğumda veya gençken yaptığım kadar çok şey yapamayacağımı hissettiğimde bile, önemli olan yüreğimdir. Görüyorsunuz, Tanrı değişmez, Bana olan sevgisi değişmedi, ne yaparsam yapayım bana olan sevgisi koşulsuzdur. Bu nedenle, benim değerim de değişmemiştir!!! Her şeye rağmen O'nunla doğru ilişki kurulabilmem uğruna benim için öldü.  O sizin için de öldü, siz buna değersiniz!

Kayra Abla

İsa Mesih Öğrencisi, Anne, Anneanne, 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.