İNSAN ADININ NE ANLAMI VAR?


Ayet: Yeşaya 43:1

Çocukken ismimi pek sevmezdim.  Benim gibi sade bir isimdi. Büyüdüğümde, annemin arkadaşının adını aldığımı öğrendim. Onunla tanıştığımı ve annemin nasıl en iyi arkadaşı haline geldiğini öğrendiğimi hatırlıyorum.

İşin komik yanı, evlendiğimde soyadlarımız da O'nunla aynı oldu!!! Yani çoğaldık da diyebilirsiniz.

Hayatta, insanların sizi kaba, hatta aşağılayıcı isimlerle çağırabileceği zamanlar vardır. Bunlar inciticidir çünkü biz bu sözlerle tanımlanamayız.

İnciticidir çünkü bu isimler değerimizi veya aidiyet duygumuzu elimizden alabilir.

Adımın Tanrı'nın lütfu anlamına geldiğini öğrendim.

İsmime bu anlamın eklenmesi bana kim olduğum ve kim olabileceğim konusunda yeni bir anlayış ve değer verdi. İsmimi, taşıdığı değerden, yani anlamından ve annemin arkadaşının öneminden dolayı sevmeye başladım.

Hepimiz başkaları tarafından değer verilmek isteriz. Bize önem verilmesini isteriz. Bir isim bunu sağlayabilir mi? Adınız sizi, ailenizi, etnik kökeninizi veya bir ebeveynin hayalini tanımlayabilir. İsimler bize değer katabilir. İsimler aidiyet duygumuzda bize yardımcı olabilir.  Çoğu zaman, başarılarımızı isimlerimize bağlarız.  Bir adımız olmasaydı sadece "o" olurduk.

Adınızı veya arkasındaki anlamı beğenmemiş olabilirsiniz.  Adının anlamı "acılık" anlamına gelen bir arkadaşım var. İsa'nın takipçisi olduktan sonra adını "prenses" olarak değiştirdi. İyi haber şu ki, adınız ne olursa olsun, İsa'nın takipçisi olduysanız, adınız yaşam kitabına yazılmıştır.

Rab Tanrı bize, bizi ismimizle çağırdığını ve bizim O'na ait olduğumuzu söyler. O benim adımı biliyor! Bu ne inanılmaz bir düşünce!

Ailem benim için bir isim seçmiş olabilir ama Tanrı yeryüzünün kuruluşundan önce O’na ait olmam için beni seçti.  

İsminizi sevseniz de sevmeseniz de hâlâ Kral'ın bir çocuğusunuz.  Hâlâ seçilmişsiniz! O sizin kim olduğunuzu biliyor. O'nun tarafından değer veriliyorsunuz ve O'nun için önemlisiniz.

Bunun hakkında derin derin düşünün ve üzerinde kafa yorun lütfen... Şu anda O'nun varlığından zevk almanız için size adınızla seslendiğini hayal edin.  

Korkma, çünkü seni kurtardım, Seni ADINLA çağırdım, sen benimsin. Yeşaya 43:1

Kapıyı bekleyen ona kapıyı açar. Koyunlar çobanın sesini işitirler, o da kendi koyunlarını ADLARIYLA çağırır ve onları dışarı götürür. Ben iyi çobanım. İyi çoban koyunları uğruna canını verir.  Yuhanna 10:3,11

O kendi önünde sevgide kutsal ve kusursuz olmamız için dünyanın kuruluşundan önce bizi Mesih'te seçti. Efesliler 1:4

Rab'be yakaran herkes kurtulacak. Romalılar 10:13

Kayra Abla

İsa Mesih Öğrencisi, Anne, Anneanne, 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.