KutlamaHayatı boyunca evlenmemiş çok sevdiğim bir teyzem vardı.  Seyahatten ve cömertlikten, özellikle de Müjde'nin yayılması ve Tanrı‘nın sözü çalışmalarına katkıda bulunmaktan keyif alırdı. Ayrıca yaşlanan anne babasına vefat ettikleri ana dek anlatılmaz bir ilgi ve şefkat gösterdi.

Ne yazık ki, hayatının son üç yılında demans hastalığına yakalandı. Ayrıca hastaydı) ve derdini iyi ifade edemiyordu. Ama her gün, en çok zevk aldığı şey, kendi doğum gününün kutlanmasıydı. Çoğu zaman 99 yaşına giriyordu. Bir kek ve/veya dondurma eşliğinde doğum gününün kutlanmasını dört gözle bekliyordu.

Fark edilmekte ve varlığınızdan dolayı başkalarının da mutlu olmasını özlemekte, inanılmaz bir güç vardır. Bu özlem hayata lezzet katar, sevilme duygusu kazandırır. Kişiye "tanınıyorum" hissini verir. Teyzem gerçekte hangi günde olduğunu dahi fark etmemiş olabilir. Ama doğum gününün kutlanmış olmasının gerçekliğinde yaşadı.

İnsanlara, sevildiklerini ve tanındıklarını hissetmelerinde yardımcı olmak için daha fazla neler yapabiliriz, nelerini kutlayabiliriz? Her gün onlar için bir doğum günü pastası mı hazırlamamız gerekiyor? Tabii ki hayır. Ama onlara içten gelen sorular sorarak, onlarla zaman geçirerek ve onları dinleyerek tanınmış ve hatırlanmış olmalarına yardımcı olabiliriz. Kişiliklerini ve sevinçlerini kutlayabiliriz. Ancak bunu plansız programsız yapmamalıyız.

Ancak, o kişiyi kutlamaya, hatırlamaya önem vermediğimiz sürece de bunu yapamayız. Kutsal Kitap’ın Yaşam çevirisinde 1. Korintliler 13:7 ayeti şöyledir şöyle der: "Birini seviyorsanız, ne pahasına olursa olsun ona sadık olacaksınız. Ona her zaman inanacak, ondan her zaman en iyisini bekleyecek ve her zaman onu savunmak için yerinizde duracaksınız."

Geçenlerde bir arkadaşım bana tavrı çok kibirli gelen bir açıklama yaptı. Daha sonra düşündüğümde, Rab bana, arkadaşımın yorumunu, duygularını, başarılarını kibirli bir şekilde söylese de kutlayabileceğimi hatırlattı. Paylaştığı şeyi kutlamak için nedenleri vardı. Değerlendirmem onu yargılamaktan onun için mutlu olmaya dönüştü.

Gidiniz ve bugün birini kutlayınız.Kayra Abla
Kayra Abla

İsa Mesih Öğrencisi, Anne, Anneanne, 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.