Sahi, Çanlar Kimin İçin Çalıyor?Sahi, Çanlar Kimin İçin Çalıyor?

İlk okuduğum romanlardan birisi: “Ernest Hemingway’in Çanlar Kimin İçin Çalıyor?”
Kitap kısaca İspanya İç Savaşı’nda iki karşıt tarafın çatışmasının trajikliğini anlatıyor. Bu iki taraf birbirine oldukça yakın ve benzeyen halklardan oluşurken benim pek beğenmediğim bir aşk hikayesini de konu ediyor. Bu kitabın aslında çok da ilginç bir yanı yok zira bütün dünyada iç savaşlarda ve savaşlarda benzer hikayeler yaşanıyor. Yazarın kendisinin hayatı daha ilginç çünkü iki uçak kazasından kurtulup intihar ederek yaşamına son vermiş.  Yani savaş hakkında bu kadar konuşmuş ve eserler üretmiş bir adamın hayatına bir teslimiyetle son vermesi oldukça ironik… Kitaba ismini veren ve benim de bu başlığı seçme nedenime gelirsek, başlamış olan Rusya-Ukrayna gerginliği ve yaşamla ilgili bir yazı yazmak istedim.

Bir imanlı olarak en çok sorulan sorular arasında bir soru var ki; Türk ve Hristiyan olarak yanıtlamak aslında çok kolay fakat açıklamak çok zor. Hristiyanlar Ortadoğu’da savaşlar çıkarmadı mı? Bunun için ayrı bir yazı yazmak gerekiyor. O yüzden bu yazıyı genel bir savaş-barış görüşü olarak ele alacağım.

Örnek için güncel olarak Rusya-Ukrayna’dan bahsediyor olsam da genel olarak anlatmak istediğim imanlı bireyler olarak savaşa yaklaşımımızla alakalıdır. Sıradan olarak “savaşa karşıyız”, “insanlar ölmesin” veya “zavallı siviller” demek yetersiz. Savaş durumu ülkemizde olmadığı için tam olarak anlayabilmemiz imkansız, fakat onları anlamak için ülkemizde savaş olması da gerekmiyor. Savaşların kazananları olmadığını anlamamız için dünyanın yok olması ve dünyanın sonunun gelmesi gerekecek sanırım. Keşke derhal son vermek mümkün olsaydı. Ukraynalısın fakat savaşmak istemiyorsun diyelim; vatan hainisin. Rus uyruklusun ama savaşa karşı çıkıyorsun gene vatan hainisin. Bütün dünya beni duyacak olsaydı tek bir cümle kurardım.
“Şuna bir sorun verin!”

Kim haklı?

Bir haftadır bu Rus-Ukrayna geriliminden sıcak çatışmaların devamına kadar her şeyi izledim. Günlerden acı içinde dua ediyorum. Birçok şey öğrendim. “Amerika, Ukrayna’yı kışkırtı ve Nato’ya almaya çalıştı. Sonra da Rusya haklı olarak saldırdı”  diyenler var.
Haklı olarak saldırmak?

Rusya Ukrayna’nın topraklarını almayı uzun süredir düşünüyordu bu yüzden Ukrayna komşusu olarak Donetsk ve Lukahnks Cumhuriyetlerini haklı olarak işgal etti” diyenler var.
Haklı olarak işgal etmek?

Politik bir sürü spekülasyonun sonunda binlerce vefat eden insan, metroda doğan bebekler, okulları yıkılan çocukların haklı olarak yapabilecekleri bir şey yokken böyle konuşmak ne kadar güzel… Tabi haklı olarak… Savaşta ölen askerlere şehit deniyor. Peki ölen çocuklara ne diyoruz? Ya da Mesih bize savaş, çocuklar ve yaşam hakkında neler söyledi?

Bir imanlı bu konuda neler söyler?

Romalılar 12:18
“Mümkünse, elinizden geldiğince herkesle barış içinde yaşayın.”
Luka 6:27-28
“Ama beni dinleyen sizlere şunları söylüyorum: Düşmanlarınızı sevin, sizden nefret edenlere iyilik yapın, size lanet edenler için iyilik dileyin, size hakaret edenler için dua edin.”
Matta 19:13-14
“O sırada bazı küçük çocukları İsa’nın yanına getirdiler: ellerini onların üzerine koyup dua etmesini istediler. Öğrenciler onları azarlayınca İsa, “Bırakın çocukları” dedi. “Bana gelmelerine engel olmayın! Çünkü Göklerin Egemenliği böylelerinindir.”

Her bir imanlı benzer şeyleri referans gösterip aynı şeyi söylecektir. Hayatını kaybedenlere Rab’den merhamet diliyorum. Kalanlara sabır, esenlik ve bu krizden onlar aracılığıyla, Rab’den  halkını huzura kavuşturmasını dilerim.  Saldıran taraf ve savunan taraf için Rab’den adalet diliyorum.

Luka 23:34
İsa, “Baba onları bağışla” dedi. “Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.”

Şimdi her şeyi bir kenara bırakıp düşünmenizi istediğim bir soru var. Tüm bunlar olurken, Rab’bin bütün yaratılış için hazırladığı sona yaklaşırken, Mesih’in gelip her şeye bir adalet günüyle son verişini beklerken; “Çanlar kimin için çalıyor?”

Mehmet Zoroğlu

İsa Mesih İmanlısı, Hristiyan


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.