Tanrı'nın İyiliğiBu iyi bir lokanta, bu iyi bir yemek, iyi bir müzik, ya da iyi bir insan derken… Aslında bundan ne anlıyoruz? Ya da hayatımıza nasıl bir etkisi var?

 

Örneğin biz iyi bir restoran bulduğumuzda yapabileceğimiz şeyler temel olarak iki basit adım bence. Birincisi, bu restoranın iyiliğini fark ediyoruz ve zihnimizde O’nun iyi bir restoran olduğunu bir hatıra olarak saklayabiliriz ya da bu durumun hayatımızın geri kalanına nüfuz etmesini sağlayabiliriz ki bu da eylem olarak geleceğimize etki eder…

O restorana daha fazla gidebiliriz örneğin, ya da çevremizdekilere bunu tavsiye etmeye başlayabiliriz. Nitekim ikinci yol bizim artık tercihlerimizi etkilediği için ilk yola göre daha sonuç üreten bir yoldur. Tabi burada tercihlerden bahsettiğimize göre, diğer seçeneklerin de aslında var olduklarını itiraf ediyoruz aslında. Ne mi demek istiyorum?

İyi kavramından bahsedebilmemiz için iyi olmayanın da ne olduğunu bilmemiz gerekir. “O uzun boylu bir adam.”

Neye göre?

Diğer kişilere göre ya da ortalamaya göre. O restoran iyi bir restoran çünkü diğerlerine göre daha temiz ya da daha lezzetli yemekler yapıyor diyebiliriz. Kısaca bir duruma iyi diyebilmemiz için, kıyaslayabileceğimiz farklılıklar da olmalı.

O halde şu soruyu sormak için iyi bir satır bence burası. Tanrı iyiliği neye göre iyidir?

Birkaç alternatif yanıt yazabilirim ama belki sizin de kendi yanıtlarınız vardır bence…

Neye göre iyidir?

İlişkide olduğumuz diğer insanlara göre ya da hayatımıza etki eden türlü felsefelere göre?

Bu sorular bizi düşündüre dursun, şu durumu da göz artı etmeyelim… Belki de bazen kıyaslanabilecek bir durum yoktur. Mesela güneş ışınları iyidir diyebilir miyiz? Elbette diyebiliriz ve bunu illa güneş karanlıktan iyidir gibi görmemiz gerekmiyor bence.

Durum kendi başına da iyi olabilirse eğer bizim asıl ikinci sorumuz daha net bir cevaba yönlendirebilir belki bizi…

 

Bu da…

Bu iyiliğin hayatın üzerindeki etkisi ne? Gerçekten beğendiğin bir restoran bulunca oraya daha fazla gitmek isteyeceğin gibi, Tanrı’nın iyiliğinin senin hayatındaki etkisi nedir? Seçimlerini nasıl etkiliyor ve bu seçimler sonrasında nasıl sonuçlar alıyorsun…

 

İyi bir kahve bulunca, onu içmek için zaman ayırmak, içince de “ohhh” diyerek aldığın keyif de sonucu oluyor…

 

Öyleyse Tanrı’nın iyiliği kavramı gündelik seçimlerini nasıl etkiliyor (çünkü bunu gerçekten fark ettiysen sadece pasif bir maruz kalma durumundan çok aktif bir seçim önceliği sergilenmeli) ve en az bunun kadar önemli soru, seçimlerinin sonucu ne oluyor…

 

Özetleyecek olursak, Tanrı’nın iyiliği gündelik seçimlerini nasıl etkiliyor ve bu seçimler hayatında ne gibi değişiklikler yaratıyor.

Çünkü hayatın hızlı akışında, güzel diye bahsettiğimiz, iyi diye bahsettiğimiz pek çok insanı, yemeği, değeri, hatta gelenekleri unuttuğumuz gibi, unuttuğumuzdan dolayı artık o iyiliğin de meyvelerini de yemiyoruz. Ama bahsi geçince iyi diye bahsediyoruz ama ya yüreğimizde?

Gerçekten iyi mi? Güzel mi? Özlenesi mi? Hakkında düşünmeye değer mi?

Küçük bir hatırlatma diyelim buna da 

 

“Tanrı'nın sınırsız iyiliğini, hoşgörüsünü, sabrını hor mu görüyorsun? O'nun iyiliğinin seni tövbeye yönelttiğini bilmiyor musun?” (Rom 2:4)

 

 

“Ama Kurtarıcımız Tanrı iyiliğini ve insana olan sevgisini açıkça göstererek bizi kurtardı. Bunu doğrulukla yaptığımız işlerden dolayı değil, kendi merhametiyle, yeniden doğuş yıkamasıyla ve Kurtarıcımız İsa Mesih aracılığıyla üzerimize bol bol döktüğü Kutsal Ruh'un yenilemesiyle yaptı.” (Tit 3:4)

 

“Onun için Tanrı'nın iyiliğini de sertliğini de gör. O, düşenlere karşı serttir; ama O'nun iyiliğine bağlı kalırsan, sana iyi davranır. Yoksa sen de kesilip atılırsın!” (Rom 11:22)

 

“Bu nedenle her kötülüğü, hileyi, ikiyüzlülüğü, kıskançlığı ve bütün iftiraları üzerinizden sıyırıp atın. Yeni doğmuş bebekler gibi, hilesiz sütü andıran Tanrı sözünü özleyin ki, bununla beslenip büyüyerek kurtuluşa erişesiniz. Çünkü Rab'bin iyiliğini tattınız.” (1Pe 2:1-3)

 

Vahan İsaoğlu

Vahan İsaoğlu 1978 yılında İstanbul'da doğmuş ve Kadıköy Uluslararası Kilisesinde Pastör olarak gönüllü görevini sürdürmektedir.


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.