Ya… Olursa?Son zamanlarda, dünyada yayılmakta olan tüm kötü haberlerle birlikte, Üçüncü Dünya Savaşı başlarsa ne olur diye düşünmeye başladım. Kendimi endişeli bir insan olarak tanımlamam ama gelecekte olabilecekleri kolayca merak edebilirim. Bu merak ise endişeye yol açabilir. İşte aklımın karışmasına izin verebileceğim birkaç şey....Ya çocuklarım yakında çıkabilecek savaşlardan dolayı zorluk çekerse, ya insanlar beni anlamazsa, ya önümüzdeki ay faturaları ödeyecek kadar param olmazsa, ya yakında ameliyat olmam gerekirse, ya dizimdeki bu ağrı geçmezse, ya kilisemiz müjdeleme yapmayı bırakırsa, ya kızım evlilik sorunları yaşamaya başlarsa, ya hava değişikliği bu yıl piyasaları etkilerse, ya eve otobüs bulamazsam, ya Tanrı'nın önüme koyduğu bir fırsatı kaçırırsam, ya .......

Bu YA OLURSA listesine daha birçok şey ekleyebilirsiniz...

Bu liste stresten uzak durmamda bana hiç yardımcı olmuyor. Bu liste, Tanrı'ya ve O'nun egemenliğine odaklanmamı engelliyor. Odaklanmanın yerine, bunun gibi liste veya düşünceler, tamamen gereksiz olan endişeler yaratıyor. Enerjimi ve sevincimi alıp götürüyor. Buraya ve şimdiye odaklanmak ve elimde olanın tadını çıkarmak yerine, yarın için ve asla olmayabilecek şeyler için endişeleniyorum.

Bazı zeki insanlar endişeyi aşağıdaki gibi tanımlamışlar.

"Her zaman bela bekleyen insanlar var ve bu şekilde başlarına hiç gelmeyen birçok üzüntünün tadını çıkarmayı başarıyorlar." Josh Billings

"Endişe, zihinden sızan ince bir korku akıntısıdır. Teşvik edilirse, diğer tüm düşüncelerin boşaltıldığı bir kanala karışır." Arthur Somers Roche

"İç Huzuru: Gündüzleri endişelenemeyecek kadar meşgul ve geceleri endişelenemeyecek kadar uykulu olan adamın memnuniyetidir." Woodrow Wilson.

Her zaman endişelenen bir insanın yanında olmaktan hoşlanıyor musunuz? Her zaman gelecekten korksaydınız, başkaları etrafınızda olmaktan hoşlanır mıydı?

Bu konuda bilinçli olmam gerektiğine karar verdim ve YA OLURSA listesinin bir kısmını, daha Mesih benzeri bir tutumla değiştirdim.

Ya günüme Rab'be şükrederek başlasam?

Ya bugün ve yarın karşılaşacağım belirsizlikler için Tanrı'ya güvenisem?

Ya çirkin ya da itici olan şeyler yerine etrafımdaki güzelliklere baksam?

Ya karşılaştığım kişinin yüzüne bakıp Tanrı'dan onun ihtiyaçlarını karşılamasını istesem?

Ya mağazadaki çalışana adının ne olduğunu sorsam? Ve daha sonra onun için dua etsem?

Ya yeni bir şeye başlasam? Daha fazla Mesih benzerliğine dönüşmekte bilinçli olma alışkanlığı gibi?

Tanrım, bana olan sonsuz sevgin ve lütfun için Sana şükrederim. Egemen olduğun ve İyi olduğun için Seni yüceltirim ve neler olabileceğini tahmin etmeme gerek yok. Minnettar bir yürek ve güven tutumuyla şimdiki zamanda yaşamama yardım et.

Kayra Abla

İsa Mesih Öğrencisi, Anne, Anneanne, 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.