Şabat Başlangıcta


Konu: Şabat

İstirahatin, Tanrı'nın harika tasarımının bir parçası olduğunu biliyor muydunuz? Çalışmak ve dinlenmek karşıt güçler değildir. Sürekli değişen ve çok yoğun bir dünyada yaşıyoruz. Çoğumuz haftada 5-6 gün çalışıyoruz ve çok çalışmayı biliyoruz. Diğer yandan yavaşlamak ve dinlenmek bize pek doğal gelmez. İşimizin ve emeğimizin tadını da çıkarmalıyız. Kral Süleyman der ki her insanın yiyip içmesi, yaptığı her işle doyuma ulaşması bir Tanrı armağanıdır (Vaiz 3:13). Belki tam zamanı ya da yarı zamanlı bir işte çalışıyor olabilirsiniz.

Bu seri sayesinde; (1) dinlenme ve çalışma teolojimizi yeniden keşfetmeyi…(2) dinlenmek için nasıl tasarlandığımızı öğrenmeyi…(3) Şabat gününün bizim iyiliğimiz için nasıl yaratıldığını anlamayı…(4) Şabat gününün bizim için nasıl ruhsal bir disiplin ve tapınma biçimi olabileceğini birlikte fark etmeyi umuyoruz.

Bu yolculukta bize katılmak ister misiniz?  

Gök ve yer bütün öğeleriyle tamamlandı. Yedinci güne gelindiğinde Tanrı yapmakta olduğu işi bitirdi. Yaptığı işten o gün dinlendi. Yedinci günü kutsadı. Onu kutsal bir gün olarak belirledi. Çünkü Tanrı o gün yaptığı, yarattığı bütün işi bitirip dinlendi. (Yaratılış 2:1-3)
 


Yaratılış ’tan beri “şabat kavramı”, Tanrı'nın büyük tasarımının bir parçası olmuştur. Tanrı bu güzel dünyayı 6 eşsiz günde yarattı. Kutsal Kitap, Tanrı’nın bütün işinin 7. günde tamamlandığını söyler. Yedinci güne gelindiğinde Tanrı yaptığı işten dinlenmeyi seçti. Tanrı bunu neden yaptı? Tanrı gerçekten dinlenmeye ihtiyaç duyuyor muydU?

Mezmur 121:3 ve 4. Ayetler şöyle söyler “Seni koruyan uyuklamaz. İsrail’in koruyucusu ne uyur ne uyuklar.”   Tanrı'nın dinlenmeye ve uykuya ihtiyacı yoktur.

Yeri ve göğü Yaratan, neden böyle dinlenmeyi seçti? Yaratılış 2:2'de "dinlendi” olarak tercüme edilen İbranice sözcük, aslında Tanrı'nın yorgun olduğu fikrini ifade etmez. İbranice “şabat” kelimesinin temel tanımlarından biri “durmak” tır. Yaratılış 2:2’in muhtemel bir anlayışı da, Tanrı işini bitirince yaratmayı durdurdu demektir. Yarattığı her şey çok iyiydi ve O'nun işi bitmişti. Bu, Tanrı'nın dinlenmeye ihtiyacı olduğu anlamına gelmez. Tanrı, o günde işini durdurmayı seçti ve insanı dinlendirmek istedi. Bu, amaçlı bir duraklamaydı. Bundan sonra, Tanrı'nın 7. günü kutsal kıldığını öğreniyoruz. Bu gün diğer günlerden çok farklı olacaktı.

Tanrı'nın burada işimizle ilgili bize bir mesajı var. Çalışmak insanın günahının bir sonucu değildi. RAB Tanrı Aden bahçesine bakması, onu işlemesi için Adem’i oraya koydu (Yarat. 2:15). Çalışmak çok kutsal bir görevdir. İnsan günah işlediğinde “çalışmak” kavramı kirlenmeye başladı.

Günah, dünyaya girmeden önce Tanrı insana bu sorumluğu verdi. İmanlılar olarak bunu yeniden keşfedip kutsayabiliriz. Tanrı'nın sureti olarak yaratıldığımız için işimizin gerekliliklerine uymalıyız. Hem çalışmak hem de dinlenmek için tasarlandık. Basitçe söylemek gerekirse, Tanrı'nın dinlenmesi (O'nun yorulmasından değil) O'nun yaratma işini bitirmesinden kaynaklanmaktadır. Başlangıçtan beri bu Şabat istirahati Tanrı'nın asıl yaratılış planının bir parçasıydı.


Gözlerimi dağlara kaldırıyorum, nereden yardım gelecek? Yeri göğü yaratan RAB’den gelecek yardım. O ayaklarının kaymasına izin vermez. Seni koruyan uyuklamaz. İsrail’in koruyucusu ne uyur ne uyuklar.
(Mezmur 121:1-4)

 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.