Şifa ve Şabat

İsa Mesih Neden Şabat Gününde Şifa verdi?


Konu: Şabat

İsa Mesih Niye Şabat Gününde Şifa Verdi?

Mesih'in gününde pek çok yasaklar ve dini törenler vardı. İsrail'de şabat yasaları çok önemliydi ve böyle törenlere çok değer veriyorlardı. Ve antik dünyada yasayı takip eden her Yahudi bir şeyi iyi biliyordu: şabat günü çalışamazsınız. Bu bugün hala İsrail'de böyledir. Cuma, gün batımında başlar ve yeni haftanın başladığı Cumartesi gün batımında sona erer. Dindar Yahudiler şabat gününde hiç çalışmazlar.


Yeni Antlaşma'nın birçok yerinde İsa'nın şabat gününde şifalar verdiğini görüyoruz. Bu örneklerin bazılarında, İsa birini iyileştirdikten sonra dini liderlerle tartıştı. Şabat gününde İsa aşağıdaki mucizeleri gerçekleştirdi:

  • İsa, bir adamı bir iyileştirdi (Okuyun: Markos 3:1-6).
  • İsa doğuştan kör bir adama şifa verdi (Okuyun: Yuhanna 9:1-16).
  • İsa beli bükük bir kadını iyileştirdi (Okuyun: Luka 13:10-17).
  • İsa, vücudu su toplamış bir adamı iyileştirildi (Okuyun: Luka 14:1-6).
  • Kötü ruha tutulmuş bir adama şifa verildi (Okuyun: Markos 1:21-28).
  • İsa, Bethesda havuzunun yanındaki topal bir adamı iyileştirdi (Okuyun: Yuhanna 5:1-18)

 

İsa’nın zamanında genel olarak ne zaman biri şabat günü çalışsa, Yahudiler o kişiyi küçük görüyorlar ve cezalandırılmaları için Ferisilere (din bilginlerine) götürüyorlardı. İsa, o zamanda din bilginlere ve onların şabat hakkındaki anlayışlarına meydan okuyordu. İsa şabat gününde eli sakat bir adama şifa verdiğinde Ferisiler O’na şifa vermenin yasak olup olmadığını sordular. İsa onlara şöyle karşılığı verdi; hanginizin bir koyunu olur da Şabat Günü çukura düşerse onu tutup çıkarmaz? İnsan koyundan çok daha değerlidir! Demek ki, Şabat Günü iyilik yapmak Yasa’ya uygundur (Matta 12:11-12). İyilik yapmak ve can kurtarmak şabat gününde bile yasalara uygundu.

İsa, şabat'ı bir yahudi olarak gözlemledi. İsa, büyüdüğü Nasıra Kenti’ne geldiğinde her zamanki gibi Şabat Günü havraya gitti (Luka 4:16). İsa, Eski Antlaşma emrinin katı bir yasal yorumunu ve Ferisiler’in eklediği ekstra gereksinimleri reddetti.

İsa'nın şabat günü şifa vermesinin başlıca nedenlerinden biri, Ferisilerin ikiyüzlülüğünü ortaya çıkarmaktı. İsa’nın şabat günü şifalar verdikçe bir daha yasayı yerine getirmek için geldiğini gösterir ve Kendisini tekrar “Şabat Günü’nün Rabbi” olarak ilan eder.

Ferisiler, Musa'nın yasasını son derece dikkatli bir şekilde tutmalarıyla ünlü bir mezhepti. İsa onlarla ilgili çok ilginç bir şey söyledi ki doğruluğunuz din bilginleriyle Ferisiler’inkini aşmadıkça, Göklerin Egemenliği’ne asla giremezsiniz (Matta 5:20). Tanrı'nın gözünde doğru olan kimse yoktur (Rom. 3:10) ve Süleyman der ki yeryüzünde hep iyilik yapan, hiç günah işlemeyen doğru insan yoktur (Vaiz 7:20).

Pavlus'un kendisi bir Ferisiydi ve bunu tarif ederken bu argümana ekler; yasa’nın gerekenlerini yapmış olmaya güvenenlerin hepsi lanet altındadır (Gal. 3:10)

Görünüşe göre İsa'nın şabat günü şifalar vermesi, Tanrı'nın yaratılıştaki şabat günü için asıl amacına benziyordu. Şabat, insanların bir haftalık çalışmadan sonra (zihinsel ve fiziksel olarak) dinlenmelerine ve günlük rutinden Tanrı'ya odaklanmalarına yardımcı oldu. Hamd olsun ki İsa, bize Göklerin Egemenliği’ne girmenin yolunu sağlamak için dünyaya geldi. Pavlus öğretir ki Tanrı, günahı bilmeyen Mesih’i bizim için günah sunusu yaptı. Öyle ki, Mesih sayesinde Tanrı’nın doğruluğu olalım (2 Kor. 5:21). İsa, bize kurtuluşumuzu kazanamayacağımızı göstermek için geldi. İsa’ya güvenip imanla bizim için günah sunusunu kabul ederek kurtulabiliyoruz.  

 

Pratik Öneriler
Şabat gününüzde, Kutsal Kitap’ı ezberleyin. Kutsal Kitap’ı ezberlemek ruhsal büyümemiz için yaşamsaldır. Ezberlemek istediğiniz ayetleri birkaç kez yüksek sesle okuyun ve zihninizden çok tekrarlamaya çalışmaya gayret edin. Bunları küçük bir karta yazarak sürekli görebileceğiniz bir yere koyabilirsiniz. Göreceksiniz ki zamanla bu ayetleri öğreneceksiniz.

Bu, ailenizle yapabileceğiniz bir şeydir. Mesela, Billy Graham anne babalara çocuklarını altı ipucu önerdi: 1) “çocuklarınızla zaman ayırın, 2) çocuklarınız için iyi bir örnek oluştur, 3) çocuklarınıza yaşamak için idealler verin, 4) planlanan birçok aktivite var, 5) çocuğunuzu disiplin altına alın, ve 6) çocuklarına Tanrı'yı ​​öğret.” Ailece Kutsal Kitaptaki ayetleri ezberleyerek hem onlara hem de kendimize Tanrı’yı öğretiriz. Bu eğlenceli ve yaratıcı bir aktivite olsun. 


Ücretsiz Kitap

Sevgili ziyaretçimiz. Tanri.org içerikleri Hristiyan bakış açısına ve İncil temellerine göre irdelenmiştir. Hristiyan bakış açısının temel kaynağı İncil'dir ve eğer siz de kargo dahil tamamen ücretsiz bir İncil ya da Hristiyan bakış açısına dair farklı kitaplar almak isterseniz aşağıdaki linkten bir form doldurmanız yeterli olacaktır.

İncil ve kitap gönderme hizmeti, tamamen ücretsiz olarak kutsalkitap.org tarafından yapılmaktadır. Bu hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

İlgili İçerikler

Bizi Takip Edin

Çekinmeden bizimle iletişim kurabilirsiniz. İlginç, samimi, renkli, içe dönük, dışa dönük ve pek çok tarzda insanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.